|
Hibás küllem
A hibás küllemű ló munkavégzése kevésbé hatékony, mint a jó felépítésű állaté, de egészségét és kondícióját is nehezebb megőrizni. A lovak és a pónik életük java részében állnak, és többnyire állva pihennek is. Így tehát a hibás felépítés munkájukat és pihenésüket is megronthatja.
Szemek
Az egymáshoz közel fekvő, mélyen bent ülő kis szemek sokszor nehezen kezelhető természetre utalnak. A szűk és keskeny homlok azt is jelzi, hogy az orr légjáratainak is kevesebb hely jut.
Fülek
Szemügyre kell venni a ló fülét is. A hosszú fül állítólag a gyorsaság jele, de a fülek gyakori hátracsapása (konyítás) rossz természetre utal.
Pontyszáj
A lónak a felső állkapocs elülső fogai túlnyúlnak az alsó fogsoron. Ez súlyosabb esetben akár a ló táplálkozását is akadályozhatja, ami könnyen betegséghez vezet.
A nyak hibái
- Szarvasnyak: a szarvasnyakú ló nyaka felül izomszegény, alul pedig túl izmos. Az ilyen nyakalakulású lovak fejüket sokszor szinte vízszintesen hordják, csillagvizsgálók, aminek következtében a lovas nehezen tudja irányítani őket.
- Disznónyak: a disznónyak igen rövid és vastag. Csökkenti a nyak hajlékonyságát.
Alacsony mar
Az ilyen mar következtében a nyereg előrecsúszhat. Póniknál meglehetősen gyakori ez a hiba.
Meredek lapocka
Jó támasztóerőt biztosít, de rövidíti a ló lépését, és rázkódást okoz, ami károsítja az ízületeket és a patákat, valamint a lovaglást is kényelmetlenné teszi.
Csapott far
A ló fara a legmagasabb ponttól élesen lejt a farok felé. Az ilyen ló sokszor igen jól ugrik, ezért ezt a faralakulást nemítélik meg szigorúan.
A hát hibái
- Rövid hát: erős lehet, de a túl rövid hátra nehéz a nyerget felilleszteni.
- Hosszú hát: sokszor keskeny és gyenge, sőt esetleg könnyen sérülhet is.
- Pontyhát: domborúan ível felfelé. Lehet alkati hiba, de betegségre utaló jel is.
- Puha hát: a mar mögött erősen lejt. Idős korra vagy károsult csigolyákra és általában gyengeségre vall.
Túl széles szügy
"Oroszlán"-szügynek szokták nevezni. Az ilyen szügyű ló gyorsabb jármódban ide-oda dülöngél, emiatt lovaglása kényelmetlen. a széles szügyű ló elülső végtagjai a talajon távol állnak egymástól, ezért a ló egyensúlya is bizonytalan lehet.
Farok
A félretartott és lógatott farok a hátgerinc sérülésére utalhat. A farokcsapkodás ideges természetről árulkodik.
A végtagok hibái
- Borjúlábúság: oldalról nézve a ló elülső lába homorúnak látszik, ezt borjúlábnak hívják. Erősen terheli a lábtőt és az inakat.
- Rokkantállás: ez a borjúláb ellentéte. Ha csekély mértékű, akkor kevésbé terheli túl az inakat, de súlyosab esetben könnyen botlik a ló. Idősebb lovaknál a lábak elhasználódása okozhatja ezt a hibát.
- Kardállás: a hátsó lábak erőtlenségéhez vezethet, és a csánkízület, valamint a szalagok túlterhelését okozhatja.
- Tehénállás: gacsos állás a paták kifelé, a csánkok befelé fordulnak. Emiatt a lábak kifelé lendülnek, ahelyett hogy egyenes irányban előremozognának.
- Hegyfaltipró állás: az elülső paták befeléfordulnak. A rendellenes állás keresztező járást, továbbá ínhúzódást okozhat. Lehet örökletes hiba is.
- Meredek csüd: nem elég rugalmas, a mozgás rázós lesz, ezért a lovat kényelmetlen lovagolni.
- Hosszú csüd: az inak és ínszalagok túlzott megterhelését okozhatja.
- Bak pata: kicsiny, meredek, szűk pata a terheléskor kevésbé tágul, így a földre helyezéskor keletkező rázkódást kevésbé tompítja.
- Terült pata: nagy, nyitott, sarki része rendszerint alacsony. Az a ló, amelynek ilyen típusú patája van, nehezen boldogul az egyenetlen, kemény talajon.
Járáshibák
- Lapátolás: a ló járás közben kifelé dobja a lábait, és oldalról a patatalp is látható lesz. A gyenge vagy bizonytalan lábú fiatal lovaknál ez nem ritka jelenség. A már munkába fogott ló izmai idővel megerősödnek, és a hiba is megszűnik. Sokszor megfelelő patkolással is lehet rajta segíteni.
- Keresztezés: a ló egymás eléhelyezi lábát, amitől a lábnyomok majdnem egy egyenesbe esnek. A fiatal ló izmai fejlődésével elnőheti ezt a hibát, amelyben a jó patkolás is segíthet.
| |